Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Miloslav Mansfeld

Miloslav Mansfeld

Narozen14.prosince 1912
MístoDalovice
HodnostGenerálmajor
KampaněFrancie, Velká Británie
Sestřely celkem10,5
Úmrtí21.říjen 1991

    Narodil se 14. prosince 1912 ve vesnici Dalovice u Mladé Boleslavi. Od roku 1930 do roku 1932 se Miloslav učil v základní letecké škole, po skončení postupuje do kursu pro stíhací piloty. V 1935 roce ho přeložili uprostřed přípravy do školy pro noční stíhače na letecké základně v Praze-Kbelích. Po úspěšném skončení výuky byl Mansfeld přijat ke studiu na vojenských leteckých sil Československé u prvního leteckého pluku Masaryka.

    Po okupaci Československa odchází do Polska. V početnými přáteli z řad českosloveckých běženců brzo odjíždí do Francie. Ve Francii Miloslav vstupuje do Legion Etrangere se sídlem v Severní Africe. Po začátku německého vpádu do Francie všichni českoslovenští piloti z Legion Etrangere vstupují do vojenských leteckých sil Francie. V Armee de l'Air Mansfeld prodělávávýuku na bombardéru Bloch MB-200 i MB-210. Ale k bojovnému nasazení už nedochází, protože Francie je poražena a kapituluje.

    21.září 1940 Mansfeld vstupuje jako dobrovolník do vojenských leteckých sil Velké Británie. Po té je poslán k výuce do letecké školy na letounu Hawker Hurricane Mk.I, po skončení výcviku ho zařazují k 111. squadroně která je umístěna ve Skotsku.

    Bojový křest pilot skládá 13. listopadu 1940. Skupina anglických stíhačů (P.J.Simpson, Mansfeld i Otmar Kučera) objevila nad mořem německý bombardér He-111. Po krátkém boji se německé letadlo se zřítilo do moře.

    Na jaře roku 1941 Mansfeld přechází k 68. squadroně nočních stíhačů která létá na letounech Bristol Beaufighter Mk.IF. Jako operátor RLS s ním létá čech Slavomil Janásek. Večer 12.října 1941 Mansfeld sestřeluje hned dva německé He-111 H-6. Toto vítězství stanovuje první "radarové" vítězství československých nočních stíhačů.

    V bojovém deníku Miloslav vede i jeden německý motorový člun. Toto vítězství bylo dosaženo 18. února 1943. Při příjezdu konvoje k Britským ostrovům byl konvoj napaden německými motorovými čluny. Na pomoc byly povolány Beaufightery Mk.VIF z letiště Coltishall. Výsledkem útoku byly zničené tři německé motorové čluny. Jedno vítězství bylo připsané v posádce Mansfeld - Janásek.

    V průběhu války Mansfeld sestřelil 8,5 letadel a poškodil 1 letoun, zničil jeden německý motorový člun a sestřelil dvě rakety V-1. Byl vyznamenán: Distinguished Flying Cross, Distinguished Service Order, Air Force Cross, 5ch Czechoslovak War Cross, Czechoslovak Medal "Za chrabrost", Czechoslovak Medal "Za zásluhy" I. Class, Memorial Medal Czechoslovak Foreign Army (with F and GB Clasp), Czechoslovak Army Order "Za svobodu" II. Class, The 1939-1945 Star (with Battle of Britain and 1939-1943 Clasp), Air Crew Europe Star, Defence Medal i War Medal.

    Po skončení války se Mansfeld vrací do Československa, kde se stal velitelem eskadry vyzbrojené letouny DeHavilland Mosquito FB Mk.VI. Ale nesloužil dlouho. Po únoru 1948 opouští Československo a vrací se do Velké Británie, kde nastupuje k třinácté fotografické squadroně. Účastnil se akcí v Egyptě a na Kypru. V roce 1958 odchází z RAF v hodnosti Squadron leader. V roce 1991 mu byla udělena hodnost Generálmajor letectva Československa. Ale již 21.října 1991 však Miloslav Mansfeld skonal v nemocnici Hampsteadu.

Miloslav Mansfeld - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!