Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Ivan Ivanovič Kopec

Ivan Ivanovič Kopec

Narozena 19.září 1908
Místo Carskoje Selo
Hodnost Generálmajor letectva
Typ služby velitel VVS Západního vojenského okruhu
Kampaně SSSR
Úmrtí 23.června 1941

    Narodil se 19.září 1908 v Carskom Sele (nyní je to město Puškin nacházející se ve správě Petrohradu) v rodině dělníka. Národností Bělorus. V roce 1925 dokončil osmi třídní školu Karla Marxe druhého stupně ve městě Išima v Tjumenské oblasti. Poté pracoval jako sekretář na obvodním soudu.

    V Rudé armádě byl od roku 1927. V roce 1928 dokončil Leningradskou vojensko-teoretickou školu, v roce 1927 Kačinskou vojenskou leteckou školu a v roce 1935 zdokonalovací kursy vyššího velitelského sboru při Vojenské akademii generálního štábu. Poté nastoupil službu v letecké brigádě při Žukovského akademii.

    Účastnil se Španělské občanské války v letech 1936 až 1938. Od září 1936 byl ve funkci velitele letecké skupiny letců dobrovolníků. Ve vzdušných bojích na španělském nebi nadporučík Ivan Ivanovič Kopec sestřelil šest letadel nepřítele. Za projevenou odvahu a hrdinství při plnění internacionální pomoci byl Ivan Ivanovič Kopec 21.června 1937 vyznamenán titulem Hrdina Sovětského Svazu. Poté mu k titulu byla úřady udělena medaile Zlatá hvězda (№16).

    Po návratu ze Španělska v roce 1938 byl plukovník Ivan Ivanovič Kopec jmenován zástupcem velitele Vojenských vzdušných sil Leningradského vojenského okruhu. Během sovětsko-finské války v letech 1939 až 1940 velel vojenským vzdušným silám (VVS) 8.armády.

    Usnesením Sovětu národních komisařů SSSR byla 4.června 1940 Ivanu Ivanoviči Kopecovi udělena vojenský hodnost generálmajor letectva.

    Velká Vlastenecká válka generálmajora letectva Ivana Ivanoviče Kopece zastihla ve funkci velitele Vojenských vzdušných sil Západního Osobského vojenského okruhu, který byl schválen jako hlavní úderný cíl německých vojsk v prvním dni války a právě přecházel dle mobilizačního plánu transformováním na Západní front.

    Uznal, že v prvních hodinách války díky leteckým přepadům německých letců na 26 letišť okruhu (Západního frontu) letectvo nacházející se pod jeho velením ztratilo 738 letadel, z toho 528 letadel na letištích, mezi těmito letouny se nacházely nové typy, které nezaostávaly ve svých letových vlastnostech za německými letadly. Generálmajor letectva Ivan Ivanovič Kopec se po těchto ztrátách ve své služební osobní místnosti zastřelil. Tím unikl neméně tragickému osudu velení západního frontu, generál armády D.G. Pavlov, generálmajorů V.E. Klimovskicha, A.T. Grigireva a A.A. Korobkova, kteří byli odsouzeni k zastřelení rozsudkem Nejvyššího soudu SSSR ze dne 22.července 1941.

    Vyznamenán byl dvěma řády Lenina, řádem Rudého praporu a mnoha dalšími medailemi.

    6.května 2005 byla v Išimě na budově místní školy, v které se učil budoucí hrdina Sovětského Svazu generálmajor letectva Ivan Ivanovič Kopec odkryta pamětní deska.


Ivan Ivanovič Kopec - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!