Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Operace Jericho

    Operace Jericho byla hloubkovou bombardovací operací ve Druhé světové válce, kterou spojenci provedli. Jednlo se o hloubkový nálet na věznici v Amiensu v Němci okupované části Francie, který se uskutečnil 18.února 1944. Cílem bylo osvobození členů francouzského hnutí odporu a politických vězňů, z nichž mělo být 120 popraveno během několika následujících dnů.

Mosquita se blíží k věznici - Operace Jericho, Amiens, Francie     V roce 1944 měla RAF mnoho squadron vybavených bombardéry Mosquito, některé z těchto squadron patřily mezi specialisty na hloubkové nálety a schopné provést je s naprostou přesností. Náletu na věznici v Amiensu se účastnilo 19 Mosquit Mk.VI, šest z nich patřilo 487.squadroně RNZAF, šest 464.squadroně RAAF a šest 21.squadroně RAF, všechny squadrony byly součástí 140.wingu z 2. Tactical Air Force. Devatenácté neozbrojené Mosquito bylo z Photo Reconnaissance Unit (PRU) pilotované Flt. Lt. Wickamem. Průzkumné Mosquito letělo s úkolem kroužit nad vězením a natáčet na film průběh celého útoku a hlásit výsledky útočících letadel. Mosquita byla doprovázena Typhoony od 174.squadrony RAF, 198.squadrony RAF a 245.squadrony RAF.

Proražená východní část severní zdi - Operace Jericho, Amiens, Francie

    Tři Mosquita z 487.squadrony zaútočila na věznici první. Bomby z prvního Mosquita zasáhly úspěšně východní zeď v čase 12:03 ve výšce pět stop nad zemí. Na východní zeď směřovalo celkem 12 bomb, bomby ze zbylých dvou Mosquit cíl přelétly a skončily v polích na sever od věznice. Další dvě Mosquita z 487.squadrony současně zaútočila na severní zeď, bylo shozeno 12 bomb. Jedna z bomb shozených na severní zeď zasáhla hlavní vězeňskou budovu a na severní straně zasáhly východní křídlo hlavní budovy. Tyto útoky na severní zeď byly později oznámeny jako úspěšné.

    Východní zeď se ukázala být skoro nerozbitná, v čase 12:06, na ní zaútočila dvě Mosquita od 464.squadrony z výšky 50 stop ji zasáhly osmi 500 librovými bombami. Nicméně, pozorovací letoun nezpozoroval žádné vážnější poničení vězení po tomto útoku. Současně dvě Mosquita od 464.squadrony bombardovala hlavní budovu věznice z výšky 100 stop, také použila osm 500 librových bomb. Jedno z Mosquit provádějící tento útok se nevrátilo, bylo pilotováno Sqn.Ldr A.I. McRitchiem s navigátorem Flt.Lt R.W. Samsonem.

Celkový pohled na věznici ukazující vytvořené průlomy ve vnějších zdech věznice - Operace Jericho, Amiens, Francie     Průzkumné Mosquito třikrát obkroužilo v čase mezi 12:03 a 12:10 věznici ve výšce 400 až 500 stop a natáčelo výsledky bombardování pro konečné vyhodnocení akce. Pilot průzkumného Mosquita Flt.Lt. Wickam a navigátor Plt.Off Howard hlásili velký průlom ve východní části severní zdi a značné poškození přistavěné budovy na západ od hlavní budovy, stejně tak ničivé účinky bombardování v západním křídle hlavní budovy. Na nádvoří věznice bylo spatřeno několik skupin osob, jak ji opouštějí velkým průlomem v severní zdi. Strážní oddíly byly v té době silně ochromeny ztrátami způsobenými bombardováním, než aby nějak účinně zasáhly proti právě probíhajícímu útěku vězňů.

Cíl zahalený kouřem, zbylá letadla měla instrukce nebombardovat ho - Operace Jericho, Amiens, Francie     Čtyři Mosquita 21.squadrony přijala na VKV zprávu od F z 464.squadrony, jednalo se o Mosquito Gp.Capt. Percy Charlese Pickarda, letícím dvě až čtyři míle od průzkumného letounu, instruující je, aby nebombardovaly. Cíl byl již v té době z velké části zakrytý kouřem a mohlo by dojít ke zbytečným ztrátám na životech mezi francouzskými vězni. Mosquita tak bomby přivezla zpět na základnu.

    Dva stroje 21.squadrony byly nezvěstné po této operaci. Jeden byl naposledy spatřen ve 12:10 u Freneuville ve výšce 50 stop. Kde napadl palebné postavení a poté již nebyl spatřen. Jeden letoun 464.squadrony (pilot Sqn.Ldr A.I. McRitchie a navigátor Flt.Lt R.W. Samson) byl zasažen lehkým protiletadlovým dělostřelectvem umístěným poblíž Albert, v pravé gondole motoru měl díru a pravé podvozkové kolo se vysunulo ven, letoun nouzově přistál v okupované Francii.

    Sám velitel operace Gp.Capt. Percy Charles Pickard a jeho navigátor Flight Lieutenant Alan Broadley byli sestřeleni Focke-Wulfem Fw 190 od 7.staffel Jagdgeschwander 26, jehož pilotem byl Feldwebel Mayer, během kroužení nad věznicí a pozorováním výsledku akce. Jejich Mosquito se zřítilo k zemi a oba zahynuli, jsou pohřbení na místním hřbitově.

Poškozená věznice v Amiensu po náletu Mosquit - Operace Jericho, Amiens, Francie     Bombardování způsobilo významné poškození hlavní budovy, bylo zabito mnoho strážných díky přímému zásahu ubikací strážných. Celkem byla při náletu ztracena tři Mosquita a dva Typhoony, tři letci zahynuli a tři byli zajati Němci. Z 717 vězňů bylo 102 zabito, 74 zraněno a 258 uprchlo. Mezi uprchlými vězni bylo 79 členů hnutí odporu a politických vězňů. Třebaže byly opětovně pochytány dvě třetiny vězňů. Jedním z uprchlých vězňů byl člen hnutí odporu s informacemi vztahujícími se k operaci Overlord.


Operace Jericho - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!