Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Gourdou Leseurre GL-832Hy

Gourdou Leseurre GL-832Hy

Gourdou Leseurre GL-832Hy

Motor:hvězdicový vzduchem chlazený devítiválec Hispano-Suiza 9Qa o výkonu 250 hp
Rozpětí:13,00 m
Délka:8,74 m
Výška:2,78 m
Nosná plocha:30,00 m²
Hmotnost:1 110 kg
Vzletová hmotnost:1 700 kg
Max.rychlost:195 km/h
Výzbroj:jeden pohyblivý kulomet Lewis ráže 7,7 mm
Dolet:560 km
Dostup:4 800 m
Posádka:2

    Celkem bylo postaveno 30 letadel.

    Francouzská firma Gourdou-Leseurre, založená v roce 1918, nepatřila ke špičkám francouzského leteckého průmyslu. Přes to se udržela v relativně úspěšné činnosti až do roku 1940. Konstruovala stroje všech lehčích tříd a zaměřovala se zejména na vodní typy. Z jejích pozemních strojů jsou pro naše letectví zajímavé cvičné hornoplošníky GL-22, které byly v počtu sedmi kusů zakoupeny pro chebské učiliště. Tam bez velké slávy létaly ve druhé polovině dvacátých let. Firma se v roce 1925 spojila s velkými loděnicemi Ateliers et Chantiers de la Loire, avšak po čtyřech létech došlo k rozchodu. V roce 1937 odešel společník Leseurre a Gourdou pak udržoval svou nevelkou továrnu, která unikla znárodňovací horečce v létech 1936-37, až do německé okupace. Po válce už činnost neobnovil.

    K největším zákazníkům firmy patřila francouzská admiralita, pro níž se stavělo několik typů průzkumných plovákových letounů pro katapulty různých kategorií válečných lodí. Letouny značky GL nevynikaly elegancí ani pozoruhodnými výkony, lze však u nich ocenit robustnost a spolehlivost konstrukce.

    Na prahu třicátých let zadalo francouzské námořní letectvo továrně konstrukci plovákových jednoplošníků pro své lodě. Pro bitevní a křižníky kategorie 10 000 tun to byly větší stroje GL-810 a další typy z této řady odvozené. Pro lehčí křižníky a šalupy používané v koloniálních tropických oblastech byly určeny lehčí GL-832Hy. Prototyp GL-831.01 mohl být zalátán v Saint Raphaèl 25.ledna 1932 s hvězdicovým motorem Hispano-Suiza 9Qa, devítiválcem o 184 kW (250 k).

    Zkušebním pilotům námořnictva se nelíbilo mnohé, zejména nízká účinnost kormidel na ocasních plochách i vodních kormidel na plovácích. V květnu 1932 se tedy zkoušky přerušily, aby továrna uskutečnila požadované změny. Námořnímu letectvu se zdál být použitý motor zbytečně výkonný. Argumentovalo tím, že letouny této kategorie jsou určeny pro oblasti, kde nehrozí setkání s nepřátelským letectvem, takže nějaké složitější obraty vyžadující vyšší sílu motoru nepřipadají v úvahu. Kdyby snad bylo nejhůře, měl posloužit k obraně pohyblivý kulomet Lewis ráže 7,7 mm pro pozorovatele.

    Firma tedy použila pro přestavěný letoun motor Hispano-Suiza 9Qb o 170 kW (230 k). Konstrukce kostry zůstala celokovová, potah byl plátěný. Plováky měly celokovovou konstrukci. Po přestavbě ocasních ploch se vodorovná dostala do nezvyklé polohy pod trup, kde vyhlížela jakoby dodatečně přilepená. Námořní letectvo pak objednalo základní sérii šesti kusů s označením GL-832Hy. Ještě během výroby továrna usilovala o změnu názoru námořnictva na výkon motoru, navrhovala verzi 9Qd o původním výkonu, avšak zákazník byl neoblomný.

    Počínaje rokem 1935 se GL-832Hy dostaly na křižníky Emile Bertin, Duguay Trouin, Lamotte-Picquet a Primauguet. V roce 1938 je však postupně nahrazovaly výkonnější typy. Když vypukla v Evropě válka, zůstaly GL-832Hy jen na lodích francouzské východoasijské flotily. Dva stroje nesly křižníky Primauguet a Emile Bertin, u nichž ještě k výměně nedošlo. Další letouny měly šalupy, které však nebyly vybaveny katapulty. Musely své letouny spouštět jeřáby na hladinu a po ukončení akce je zase zvedat na paluby.

    V době, kdy Francie kapitulovala a čerstvě ustavená vláda ve Vichy dělala inventuru zbylých vzdušných sil na neobsazeném území a v těch koloniích, které jí zůstaly věrné (a těch byla naprostá většina), zůstalo ve stavu letuschopných strojů ještě osm plovákových GL-832Hy, především v indočínské oblasti. Jejich další osudy jsou nejasné.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!