Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Jacques Andre

Jacques Andre

Narozen25.února 1919
MístoPaříž
HodnostPlukovník
KampaněFrancie, SSSR
Sestřely celkem15
Úmrtí

    Narodil se 25.února roku 1919 v Paříži, byl synem známého letce z První světové války. V létě 1940 se zúčastnil leteckých bojů nad Francií, létal v eskadře GC II/3 a sestřelil jedno německé letadlo.

    K eskadře "Normandie" přijel v prosinci 1943 a velmi rychle se sžil s kolektivem. Prvního sestřelu dosáhl 30.července 1944 když sestřelil stíhací Fw 190. Brzy byl Andre jmenován velitelem roje. Rostl počet jim sestřelených letadel. 16.říjen 1944 byl nejúspěšnějším dnem pluku „Normandie-Němen“, francouzští letci sestřelili ten den v leteckých bojích 29 letadel, jeden sestřel si na svůj účet připsal Jacques Andre.

    Zvláště se vyznamenal v bojích ve Východním Prusku, kde sestřelil 7 nepřátelských letadel. Časně ráno 16.ledna 1945 jedna z čtveřic pluku „Normandie-Němen“ pod velením Jacquese Andreho chránila nastupující sovětské jednotky. Po nějaké době Jacques ohlásil, že od západu se přibližuje velká skupina nepřátelských letadel. Andreho čtveřice se obrátila proti nim, za chvíli vpředu ve výši 2000 m objevili 20 Fw 190 s podvěšenými pumami. Doprovod jim dělal stejný počet Fw 190, ale bez pum.

    Jacques Andre se vždy vyznačoval odhodlaností, díky znalostem se okamžitě orientoval v nastalé situaci a rychle zareagoval. Ve velké rychlosti se čtveřice Jaků z převýšení vrhla na letadla nepřítele. Dříve než němci stihli cokoliv podniknout, tři jejich stroje byly v plamenech a padaly k zemí. Zbývající letouny chaoticky odhazovali pumy a rozletěli se od sebe. Když němci spatřili, že jsou před nimi pouze čtyři Jaky, tak se zuřivě vrhli na Andreho čtveřici.

    Rozhořel se zuřivý letecký boj. Ve všem svém lesku se tehdy předvedly velkolepé bojové vlastnosti letadla Jak - jeho pohyblivost a palebná síla. Ani na okamžik se navzájem nespustili z dohledu, připraveni každou chvíli přijít kamarádovi na pomoc, letci Andreho roje sestřelili ještě tři nepřátelská letadla a beze ztrát se vrátili na svoje letiště.

    Sám Jacques Andre sestřelil v tom boji čtyři letadla nepřítele! Z jeho tváře zářila radost když vylezl z kokpitu letadla. Vypadalo to, že se Andre právě rozesmál svým šťastným smíchem.

    Když přátelé žádali Jacquese aby jim vyprávěl o leteckých se bojích, které vykonal, vždy odkazoval všechny dotazy na svojí smělost, šikovnost a talent. Celý úspěch toho dne připisoval vlastnímu letadlu. Jako přítele, jako živou bytost měl rád svůj Jak. „V tomto stroji, - říkal, - se cítím ve vzduchu úplným pánem“.

    Byl upřímný ve všech svých činech a jednáních. 8.dubna 1945, ve dnech samých intenzivních bojů pod Königsbergem, Jacques Andre sestřelil svoje poslední - 15 letadlo nepřítele (podle některých zdrojů, měl 11 osobních a 4 skupinová vítězství). Za dobu kterou strávil na frontě Jacques Andre uskutečnil 130 bojových vzletů a 4.června 1945 mu byl udělen titul Hrdina Sovětského Svazu.

    Po válce sloužil dále ve vojenských leteckých silách Francie. Od roku 1968 - plukovník ve výslužbě, propuštěný vysloužilec, technický a obchodní ředitel ovocnářského podniku ve městě Vanse. V roce 1960 spolu s Leonem Kjuffem byl přítomen v Moskvě na premiéře filmu o pluku „Normandie-Němen“.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!