Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Jean E. Francois Demozay „Morlaix“

Jean Francois Demozay

Narozen21.březen 1915
MístoNantes
HodnostPlukovník
KampaněVelká Británie
Sestřely celkem21
Úmrtí19.prosince 1945

    Narodil se 21.března roku 1915 v Nantes. Jeho otec byl vedoucím obchodu v Sologne. Školu navštěvoval v Beaugency v oblasti Loiret v místě kde bydlela jeho rodina, potom navštěvoval gymnázium Saint Joseph du Locquidy v Nantes než pokračoval ve studiu na škole v Angleterre. Po úmrtí otce v roce 1932, aby pomohl s rodinným rozpočtem ukončil školní docházku, opustil Saint John´s College v Southsea, po vyřízení otcovi pozůstalosti se s rodinou přestěhoval do Paříže. V roce 1936 byl povolaný k vojenské službě a byl přidělen k 19 výcvikové skupině v Paříži ale byl okamžitě propuštěný pro fyzickou nezpůsobilost. Poté našel místo jednatele v jedné pojišťovací společnosti.

   V okamžiku vypuknutí války se Jean Demozay znovu přihlásil do armády. Musel před superarbitrační komisi a tentokrát uspěl a byl přijat do armády.Byl přidělený k 19té výcvikové jednotce v Paříži, byl dobrým posluchačem a díky jeho znalosti angličtiny byl vyslaný jako tlumočník k Royal Air Force. Je přidělen k Advanced Air Striking Force se základnou v Reims. V lednu 1940 byl převelený k 117 leteckému praporu, podléhajícímu úředně vrchnímu velení l'Armée de l'Air.

    Poté byl přidělený k 1. squadroně, kde těžil z dobrého pozorování techniky pilotáže britských pilotů, kteří ho nechávali s nimi létat na malém kurýrním letadle. V červnu 1940 když byla 1. squadrona převelená zpět do Anglie, se Jean Demozay vrátil na základnu v Nantes. Měl v úmyslu stůj co stůj pokračovat v boji, rozhodl se se šestnácti techniky z RAF před pádem Francie dojet do La Rochelle, místa naloďování jednotek které se snažili uniknout z Francie do Velké Británie což se nepovedlo. Proto se ilegálně 17.června 1940 pokusili na palubě stroje RAF odvážejícího do Anglie různá zařízení odletět z letecké základny Château-Bougon, což se jim povedlo. Jean Demozay dvoumotorové letadlo ještě nikdy nepilotoval, přistál na vznikajícím rozestavěném letišti v Sutton Bridge, na trávě vedle betonové dráhy.

    Jean Demozay vstoupil do sil Svobodných Francouzů 24.června 1940 a byl převelen na základnu Saint Athan, kde se přeskupovalo letectvo Svobodných Francouzů. Prohlásil, že je držitelem civilního leteckého průkazu, byla to sice drobná lež, ale pomohla mu. Dostal rozkaz k nástupu do RAF a byl přijatý k výcviku v Operační výcvikové jednotce (OTU) číslo 5 v Aston-Down.Po ukončení tříměsíčního výcviku v OTU, 16.října 1940 je důstojnický čekatel Demozay přidělený jako tentokrát pilot ke své známé 1. squadroně. Tehdy létala na Hurricanech na kterých bojovala v Bitvě o Británii. Čerstvě povýšený podporučík 8.listopadu získal své první vítězství, sestřelil Junkers Ju 88.

    Byl jmenovaný velitelem sekce (flying officer), 24.března 1941 sestřelil jeden Messerschmitt Bf 109 a za několik dní obdržel hodnost poručíka. V noci z 10. na 11.května, získal třetí vítězství v leteckém souboji v krátké době, dalšího sestřelu dosáhl až 25.května. O tři dny později byl jmenovaný zástupcem velitele letky B 1. squadrony. V polovině června 1941 byl převelený k 242. squadroně, která měla svojí základnu v okrajové čtvrti na severu Londýna. 22. a 23. června 1941 získal svůj pátý a šestý sestřel. Dekretem z 30. června, je přijat do Compagnon de la Libération samotným generálem de Gaullem.

    26.června 1941 byl převelený k 91. squadroně, Jean Demozay byl jmenovaný velitelem letky A. Bylo to poprvé co francouzský důstojník velel britské letce. V červenci 1941 dosáhl dalších třech sestřelů, o měsíc později byl povýšený do hodnosti kapitána.

    Počátkem srpna zaznamenal nový typ Bf 109 s číslem 29 který se stal jeho kořistí, bylo to jeho 11 doložené vítězství spolu s jinými Bf 109. V září v dešti sestřelil dva nové Bf 109 při letu podle přístrojů u země, v ten samý měsíc byl vyznamenaný DFC po dalším úspěšném vzdušném boji s Bf 109, který se stal jeho další kořistí. V listopadu dosáhl 15 sestřelu, když sestřelil k zemi poškozený Bf 109.

    V lednu 1942 Jean Demozay během boje sestřelil další nový Bf 109, který vybuchl, dokončil tak první operační turnus. Poté je převelený na pět měsíců jako pozemní důstojník k 11. stíhací skupině dislokované na jihovýchodě Anglie, tam vede kurzy stíhací taktiky. V květnu 1942 je major Jean Demozay jmenovaný členem Conseil de l'Ordre de la Libération. Počátkem července je Jeanu Demozay jako prvnímu francouzskému pilotu uděleno vyznamenání DFC Bar (druhé udělení DFC bylo značeno stužkou na prvně uděleném DFC). O několik dní později převzal velení 91. squadrony, která se specializovala na dálkové lety nad kontinent. Mezi zářím a listopadem dosáhl třech sestřelů stíhacích Fw 190.

    V lednu 1943 byl Jean Demozay povýšený na Wing Commandera (podplukovník) RAF, ale musel s lítostí zanechat bojových operací. Je zmocněncem generála de Gaulla který reprezentoval Forces Aériennes Françaises Libres (FAFL) a generála Catrouxe a z jejich pověření, měl dáno za cíl připravit sloučení sil Svobodných Francouzů s l'Armée d'Afrique du Nord. Jenže v tom okamžiku proto aby se vyhnul represáliím proti jeho rodině která byla ve Francii, si Jean Demozay když měl mít rozhovor s Mauricem Schumannem z Rádia Londýn, vzal přezdívku „Morlaix“.

    V jeho propouštěcím rozkazu v lednu 1943 bylo napsáno, že velitel „Morlaix“ má za sebou více než 400 misí během války, dosáhl 19 potvrzených sestřelů a 2 pravděpodobné. Kromě toho částečně nebo zcela zničil značný počet plavidel a letadel při bitevních útocích. Na žebříčku francouzských stíhacích es v druhé světové válce je na třetím místě. Vyřazený podplukovník v červnu 1943, dostal velení Francouzského letectva na Středním východě (Forces Aériennes Françaises du Moyen-Orient). Byl zmocněn provádět výcvik francouzských pilotů, vybudoval leteckou školu v Rayacku na jaře 1944.

    V dubnu 1944, byl jmenovaný komisařem vojenského kabinetu pro letecké síly v Alžírsku. Toto postavení které plukovník Demozay buduje v Alžírsku, je v místních poměrech z hlediska materiálu těžké. Skupina pro leteckou spolupráci „Patrie“ byla podporovaná FFI z jihozápadu Francie. Seskupení strana Alžírska vzniklé v Toulouse 26. srpna 1944 mající podíl na osvobozeneckých bojích, znepokojovala německé jednotky vykonáním více než 200 úkolů a zničením 300 vozidel. O měsíc později plukovník Demozay je zvolený do vojenského kabinetu ministerstva letectví. Charles Tilllon ho povolal do Paříže, kde dostal přidělenou funkci jako hlavní velitel leteckých škol od října 1945.

    Plukovník Jean Demozay zemřel 19.prosince 1945 při leteckém neštěstí po nárazu do země u Buc v kraji Yvelines, při návratu po splnění úkolu v Londýně. Byl pohřbený v Beaugency v kraji Loiret.

    Vyznamenání: Commandeur de la Légion d'Honneur, Compagnon de la Libération - dekretem z 30.června 1941, Croix de Guerre 39/45 se 13 palmami, Distinguished Flying Cross and Bar, Distinguished Service Order, Distinguished Flying Cross, Belgický válečný kříž, Československý válečný kříž


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!