Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Louis Delfino

Louis Delfino

Narozen15.říjen 1912
MístoNice
HodnostBrigádní generál
KampaněFrancie, SSSR
Sestřely celkem16
Úmrtí11.června 1968

    Narodil se 15.října roku 1912 v Nice. V roce 1931 dokončil obecnou školu v Sen-Sir, po uplynutí dvou let se přihlásil do služby v letectvu. V roce 1939 byl zástupcem velitele eskadry GC I/4 v Reims. Poté velel 4 letce v eskadře Groupe de Chasse II/9 „Auvergne“. Svého prvního sestřelu dosáhl 5.června roku 1940, kdy létal na stíhačce Bloch MB 152, jeho obětí byl bombardér He 111. Po okupaci Francie sloužil v Severní Africe v eskadře GC I/4 „Navarre“.

    V únoru roku 1944 kapitán Delfino přijel do Ruska a byl jmenován zástupcem velitele pluku. Brzy byl povýšen do hodnosti majora. 12.prosince 1944, po odjezdu Pierra Puyarda do Francie převzal velení pluku. Delfino byl statečným a schopným bojovníkem. Jeho hlavní vlastností bylo, že dokázal okamžitě odhadnout situaci a stejně tak rychle přijmout správné rozhodnutí. Pro letce - stíhače to je mimořádně důležité, pro jejich velitele je to ještě důležitější.

    Louis Delfino byl zvláštním precizním velitelem, byl svědomitý i disciplinovaný důstojníkem. Nebylo mu třeba cokoliv dvakrát opakovat, vše pochopil z pár slov. Byl mimořádně náročný k sobě a nepřipouštěl úlevy pro svoje podřízené. Brzy byl vyznamenaný řádem Vlastenecké války prvního stupně.

    Budoucí velitel pluku, Delfino hodně létal, účastnil se leteckých bojů. 16.říjen 1944 byl pro pluk „Normandie“ vydařený den, francouzští stíhači sestřelili 29 letadel nepřítele, jeden sestřel si připsal i jejich velitel Delfino.

    16.ledna 1945 zachránil od jisté smrti mladého letce Maurice Gida, sestřelil německé eso z eskadry „Mölders“. Ten den na hlídkový let sebou Delfino vzal vědomě nováčka Maurice Gida. Jako naschvál se setkali s velkou skupinou Bf 109 z eskadry JG 51 „Mölders“. Gido se pevně držel za velitelem do poslední chvíle. Ale během boje se od něj Delfino odpoutal, protože udržet se s ním ve dvojici vyžadovalo značné mistrovství a zkušenosti ze společných letů. A Maurice s ním letěl ve dvojici poprvé a proto rychle zaostal za vedoucím. Zůstal sám a v prvních minutách se ztratil, chaoticky létal sem tam a nebyl schopný se zorientovat.

    Nenadále se blízko před jeho očima, skoro na dosah ruky, letěl vedle něj „messer“ se žlutým pruhem na trupu a několika řádky nakreslených křížů na směrovce - důkazů leteckých vítězství. Za sklem kabiny viděl Maurice zřetelně tvář německého letce, v zlosti vycenil zuby a zvedl ruku sevřenou v černé rukavici sevřenou v pěst. Podíval se dozadu a spatřil další dva Bf 109 jak se mu přibližují k ocasu letadla.

    Tehdy, duchapřítomně Gido přidal plyn a zvedl svůj jak na nahoru aby unikl palbě německých stíhačů. Bylo to v poslední moment. Poté rychle sklopil letoun dolů a viděl trasy střel. Velitel včas přišel na pomoc svému číslu vystřelil na němce velkou dávku střel… Za nějaký čas i Maurice dosáhl dvou sestřelů nejprve sestřelil „fokker“ a potom se i „messer“ zřítil po jeho útoku v ohni k zemi.

    5.února 1945 v boji nad Königsbergem Delfino dosáhl během jednoho letu hned dvě vítězství. Tři dny po tomto boji v armádních novinách byl zveřejněn snímek sestřeleného „fokkera“ se žlutým pruhem a 120 kříži na kormidle letadla s textem „Toto je jedno ze známých německých es, sestřelené velitelem pluku „Normandie - Němen“ podplukovníkem Louisem Delfinem. Toto je jeho 16 vítězství“.

    Za dobu svého působená u pluku „Normandie - Němen“, sestřelil 7 letadel nepřítele. V květnu 1945 je na jeho kontě 16 sestřelených letadel nepřítele. 20.června 1945 byl Louis Delfino povýšen do hodnosti plukovníka.

    Po válce působil jako brigádní generál vojenských leteckých sil Francie, generální inspektor vojenských leteckých sil Francie v roce 1961, armádní generála od roku 1964. V roce 1964 byl přítomen v Moskvě na ceremoniálu znovupohřbení ostatků neznámého francouzského letce, kterého nalezl stopař města Orel poblíž vesničky Kamenka. Zemřel 11 června 1968 roku.

- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!