Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Pierre le Gloan

Pierre le Gloan

Narozen6.ledna 1913
MístoBrittany (Francie)
Hodnostpodporučík
KampaněFrancie, Severní Afrika
Sestřely celkem18
Úmrtí11.září 1943

    Narodil se 6.ledna roku 1913 v Brittany ve Francii. Byl fascinovaný létáním, ve věku 18 let nastoupil do vojenské služby a do francouzského vojenského letectva. Odznak pilota získal v srpnu 1932.

    V okamžiku vypuknutí II světové války sloužil v hodnosti seržanta ve stíhací eskadrě GC III/6, létající na stíhačkách Morane Saulnier MS.406. Již 23.listopadu 1939 došlo k prvnímu leteckému souboji le Gloana s německým bombardérem Dornier Do 17, zakončeným společným sestřelením Dornieru. 2.března le Gloan s dalším pilotem znovu sestřelil Do 17P. Vykonával hlídkové lety od začátku francouzské kampaně v roce 1940, le Gloan sestřelil během té doby ve spolupráci dva bombardovací Heinkely He 111.

    1.června 1940 eskadra GC III/6 byla převelená na letiště Luc v jihovýchodní Francii a přezbrojená na nové stíhačky Dewoitine D.520. 10.června, po vyhlášení války Francii od Itálie, italské letectvo podnikalo nálety a o tři dni později Le Gloan ve spolupráci sestřelil dva italské bombardéry Fiat BR.20. 15.června absolvoval letecký souboj v páru s kpt. Assolentem se skupinou 12 italských stíhaček Fiat CR.42, Le Gloan sestřelil 3 z nich (a Assolent jeden). Nad vlastním letištěm, které bylo předmětem italského průzkumu, le Gloan sestřelil čtvrtého Fiata a průzkumné bombardovací letadlo BR.20. Za sestřelení 5 letadel během jediného letu, ojedinělém v historii letectva byl Le Gloan povýšený na podporučíka.

    V společně s vojenským pádem Francie pod Německým náporem, byla 20.června eskadra GC III/6 přesunutá do Alžíru, francouzské kolonie. Tam po pádu Francie všechny vojenské složky podléhali vládě ve Vichy. Kromě toho, že Francie a Velká Británie nyní stály na opačných stranách, další politické události (mimo jiné britský útok na flotilu v Mers el Kebir) posílili nevraživost mezi Francouzi a Brity. 24.května 1941 eskadra GC III/6 jako jediná francouzská jednotka stíhačů zůstala dislokovaná ve francouzské kolonii Sýrii, která byla místem invaze Britských vojsk a jejich spojenců (s účastí Svobodných Francouzů). Dne 8.června nad Damaškem Le Gloan sestřelil svojí první britskou stíhačku Hawker Hurricane a 9.června dva další. V červnu sestřelil ještě Hurricane a dvojplošnou stíhačku Gloster Gladiator, byl přitom sám sestřelený a musel nouzově přistát. 5.července sestřelil ještě dva Hurricany, zakrátký čas vyčerpaná eskadra GC III/6 byla přesunutá do Alžíru.

    Během spojenecké invaze do Severní Afriky v listopadu roku 1942 (operace Torch), se eskadry bojující v Alžírsku neúčastnily bojů v bitvě. Po ovládnutí Alžírska a Maroka spojenci, se francouzské jednotky přeskupily do sil Svobodných Francouzů, s nimi i Pierre le Gloan. V květnu 1943 eskadra GC III/6 byla vyzbrojená americkými stíhačkami Bell P-39 Airacobra. 11.srpna le Gloan dostal velení přeformované 3. eskadry. V tu dobu se činnost eskadry skládala z hlídkování u moře.

    11.září 1943 Pierre Le Gloan letěl na hlídku s druhým pilotem. Během letu u moře, začal motor le Gloanovy Airacobry silně kouřit. Le Gloan se otočil ke břehu, ale motor jeho letadla brzy přestal pracovat. Le Gloan se rozhodl přistát na pobřeží na břicho s letadlem, snad zapomněl, že jeho Airacobra má pod trupem podvěšenou přídavnou nádrž na pohonné hmoty. Po dosednutí na zem explodovalo palivo v přídavné nádrži a výbuch letounu způsobil smrt letce.

    Během svojí nedobrovolně zkomplikované bojové kariéry Pierre Le Gloan dosáhl 18 ověřených vítězství, sestřelil 4 německé bombardéry, 7 italských letadel a 7 britských stíhaček. Tím se zařadil mezi francouzská stíhací esa Druhé světové války.

- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!