Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Letadlová loď Graf Zeppelin

Rok 2006 - nalezení potopené letadlové lodi Graf Zeppelin

    12.července během průzkumu mořského dna před těžbou ropy, narazili pracovníci ropné společnosti Petrobaltic na průzkumné lodi Santa Barbara v Baltském moři ve vzdálenosti 55 km severně od Władysławowa na předmět dlouhý přibližně 250 metrů, který ležel v hloubce okolo 80 metrů. O nálezu informovali Mořský úřad, SAR a hydrografickou kancelář vojenského námořnictva. S tím, že na dně leží něco co má délku 265 metrů a 30 metrů šířku a výšku 30 metrů a má rovnou plochu. Tato charakteristika ideálně pasovala na německou letadlovou loď Graf Zeppelin.

    V úterý 25.července se na místo vydala hydrografická loď polského vojenského námořnictva ORP Arctowski, se svojí kompletní výbavou, včetně speciálního dálkově ovládaného robota. Během následujících dnů provedla vizuální podmořský průzkum vraku. Vrak se nachází na 55°31'03" severní šířky a 18°17'09" východní délky, což je 1,5 námořní míle od vytyčeného ochranného pásma ropné plošiny společnosti Petrobaltic.

    Za dva dny hydrografická loď polského vojenského námořnictva ORP Arctowski ukončila zkoumání potopeného vraku nacházejícího se na dně Baltského moře vzdáleného 30 námořních mil od Władysławowa v hloubce 87 metrů. ORP Arctowski prováděl během těch dvou dnů důkladný průzkum vraku na který využil mnohoúčelové echosondy, vlečený sonar a také dálkově řiditelného průzkumného robota. Na průzkumu pracovali specialisté lodi a také Hydrografického institutu vojenského námořnictva a Vojenské námořní akademie. Na základě historických materiálů a snímků získaných ze systematického podvodního pozorování byly uskutečněny předběžné srovnávací analýzy, ze kterých byl celkem zřejmý výsledek, že prozkoumávaný vrak je německá letadlová loď Graf Zeppelin.

    Ve čtvrtek 27.července se v 8 hodin ráno vrátil ORP Arctowski do mateřského přístavu ve Gdyni. Získané výsledky průzkumu byly podrobeny ještě podrobné analýze a technickému zpracování. Sám kapitán lodi Daniusz Beczek po návratu do přístavu prohlásil, že jsou si na více než 99% jisti, že se jedná o Graf Zeppelin. Toto vše nakonec potvrdil mluvčí polského vojenského námořnictva korvetní kapitán Bartosz Zajda.

    7.srpna vydal ředitel Úřadu Mořského v Gdyni předpis číslo 18, kterým prozatím zakazuje v okruhu 500 metrů amatérské potápění u vraku. Jako hlavní příčina zákazu je udána bezpečnost z důvodů, že zatím ještě není známo v jakém stavu se vrak a jeho případný náklad nachází.

    Polské úřady se také rozhodly proti chystaným nájezdům amatérských potápěčů nad vrakem čerstvě objevené německé letadlové lodě Graf Zeppelin rozprostřít rybářské sítě. Tyto sítě mají zabránit možnému plundrování nálezu a zároveň ochránit životy amatérských potápěčů, kteří se chtějí dostat k nalezené lodi pokud možno co nejdříve.

    Henryk Koszka z námořního úřadu ve Gdyni připomněl, že nejdříve je nutno sepsat veškerý inventář nálezu a prozkoumat případná poškození, jež vznikla v srpnu 1947. Podle něj není vyloučeno, že ve vraku jsou výbušniny a třeba sudy s jedovatými látkami, které prý chtěli sovětští vojáci sprovodit ze světa. Až potom í má být vrak uvolněn pro potápěče.

    Na rozdíl od Koszka německý námořní historik Ulrich Israel v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel prohlásil, že je přesvědčen, že se na palubě se nenachází žádná nevybuchlá munice ani nějaké škodlivé látky. Odvolává se při tom, na tajnou sovětskou zprávu o potopení lodi, kterou měl k dispozici a která prý uvádí, že před potopením bylo plavidlo prohlédnuto a očištěno od podobných válečných pozůstatku.

    Současně padlo varování, že výbuchy mohly zdeformovat některé ocelové části a vytvořit ostré hrany, o které se mohou zranit potápěči a o než by se mohla poškodit i jejich lana nebo zásobování vzduchem. Kromé toho prý hrozí i nebezpečí ztráty orientace ve složitých chodbách lodi o deseti palubách.


    • Technická data

    • Předválečné a válečné období

    • Poválečné období

    • Galerie - stavba a spuštění na vodu

    • Galerie - válečná léta

    • Galerie - nedatované a rok 1945

    • Galerie - rok 1947 a potopení


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!