Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Medaile Za odvahu
- За отвагу

Stužka medaile Za odvahu Medaile Za odvahu

    Medaile Za odvahu byla zřízena výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 17.října 1938, kdy byla schváleno její ustanovení popis a podoba je uvedena v listině Nejvyššího Sovětu SSSR, 1938, № 13. Do ustanovení medaile byla provedena změna výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 19.července 1943 a do listiny o jejím stavu byly vneseny změny výnosy z 16.prosince 1947 a 27.července 1981. Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 28.března 1980 bylo schváleno ustanovení o medaili v nové podobě.

    V ustanovení je stanoveno, že medailí Za Odvahu budou vyznamenáni vojáci Rudé Armády, vojenského námořnictva, pohraničních vojsk, vojsk NKVD a civilním obyvatelům SSSR. Vyznamenání medailí Za odvahu se provádělo za osobní statečnost a odvahu, projevenou v boji s nepřítelem socialistické vlasti, při ochraně státní hranice SSSR, při splnění povinností v bojových podmínkách, spojených s riskováním vlastního života. Vyznamenání medailí do Velké Vlastenecké války bylo prováděno jen Výnosy Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR, a její předávání probíhalo v Kremlu Předsedou Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR a jeho zástupci, ojediněle zmocněnými poslanci Nejvyššího Sovětu SSSR podle místa kde vyznamenaní žili. V období války právo vyznamenávat převzala armáda a bylo prováděno veliteli armády a námořnictva, po schvalovacím výnosu Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR.

    Výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR z 22.října 1938 byli prvními vyznamenanými medailí Za odvahu za války pohraničníci V.I. Abramkin (medaile № 1), N.E.Guljajev a B.F. Grigorev za bojové působení při ochraně státní hranice před japonskými agresory. V roce 1939 bylo medailí vyznamenáno 9234 bojovníků a velitelů. Do začátku Velké Vlastenecké války bylo za statečnost a odvahu při ochraně hranic SSSR, účast na bojových akcích v oblasti řeky Chalchin-Gol a v bojích v zimní válce s Finy vyznamenáno okolo 26 000 vojáků. Vzhledem k velkému hrdinství sovětských lidí v letech války bylo vyrobeno více než 4 miliony vyznamenání, mnozí byli vyznamenáni několika medailemi Za odvahu. Mezi vyznamenanými je touto medailí za hrdinské činy ve Velké Vlastenecké válce i několik občanů Danii Viggo a Lilian Lindum, S.A. Ensen-Vallé (všichni v roce 1964), Čechoslovák Al. Haller (v roce 1967) a další.

    Medailí Za odvahu bylo vyznamenáno okolo 4 600 000 lidí.

    Medaile je zhotovena ze stříbra SrM925, má tvar kruhu o průměru 37 mm a sílu 2,8 ± 0,1 mm, celková váha medaile s emailem bez kolodky je 27,9 ± 1,5 g. Na lícové straně medaile jsou navrchu vyobrazeny tři letící letadla. Pod nimi je na dvou řádcích nápis ЗА ОТВАГУ, pod nápisem je vyobrazen tank. Ve spodní části medaile je pod tankem nápis СССР. Všechna vyobrazení jsou vystouplá, nápisy jsou vtlačené a jsou vyplněny červenou barvou. Obvod lícové strany je lemován vystouplým okrajem. Na rubové straně medaile bylo v předválečném a válečném období číslo vyryto, v pozdější době bylo číslo na vyznamenání vyraženo. Medaile se za pomoci očka a stříbrného kroužku přichycovala ke kolodce. Bylo několik variant kolodky: 1.varianta s pravoúhlou stříbrnou nebo postříbřenou kolodkou o rozměrech 14x25 mm, která byla pokryta červenou hedvábnou zvrásněnou stuhou o šířce 26 mm, 2.varianta s pětiúhelnou kolodkou, potaženou světle modrou zvrásněnou hedvábnou stuhou o šířce 24 mm, podél stuhu lemoval na obou stranách tmavě modrý proužek o šířce 2 mm. Medaile měla různé typy očka (letované a lisované v jednom kuse s medailí ve tvaru písmene P - ploché a zaoblené).

Medaile Za odvahu

SSSR - Medaile Za odvahu - Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!