Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace

Thomas B. McGuire Jr.

Thomas B. McGuire Jr.

Narozen1.srpna 1920
MístoRidgewood, New Jersey
HodnostMajor
KampaněPacifik
Sestřely celkem38
Úmrtí7.ledna 1945

    Narodil se 1.srpna 1920 ve městě Ridgewood ve státě New Jersey. V roce 1938 dokončil studium na Sebring High School. Po dokončení studia na Technologickém institutu v Georgii, se 12.července 1941 stal posluchačem letecké školy. Po prvních samostatných letech je Mcguire přeložen do školy pro piloty leteckého sboru v Randolph Fieldu, škola byla určena vyšší pilotáž. 2.února absolvoval s diplomem vojenského letce v hodnosti poručíka Sboru důstojníků rezervy.

    Krátký čas sloužil na Aljašce, poté zamířil do Austrálie, kde od března 1943 absolvoval intenzivní výcvik na letadle P 38 Lightning. Po absolvování přeškolení byl McGuire umístěn k 9.divizi 49.stíhací skupiny, kde byl brzy povýšen na First Lieutenanta. 20.července 1943 byl převelen k 431.divizi 475.stíhací skupiny, která byla nasazena do bojů proti japoncům na Nové Guineji.

    Svůj první bojový let uskutečnil 13.srpna a už ke konci října měl na svém kontě 13 sestřelů japonských letadel. V prosinci byl McGuire povýšen na kapitána. A 23.května 1944 už byl majorem vojenského letectva. V prosinci 1944 už měl na svém kontě 31 letadel sestřelených japonských letadel. 26.prosince nad ostrovem Luzon během dramatického boje mezi 15 Lightningy a 20 japonskými stíhačkami Zero, McGuire sestřelil během boje hned čtyři japonce, v tomto boji ukázal nejenom svojí statečnost a hrdinství, ale i vynikající umění vyšší pilotáže, letecké střelby a vedení leteckého boje. Byl svázaný bojem hned s několika letadly nepřítele a nejenom, že sestřelil čtyři japonská letadla, ale i pomohl svému příteli, který v tento den vedl formaci do nerovného boje jako velitel.

    7.ledna 1945 McGuire vedl skupinu čtyř P 38, spolu s ním letěli major Jack Rittmayer (čtyři vítězství), kapitán Edwin Weaver (dvě vítězství) a poručík Douglas Thropp. Cílem jejich mise bylo Japonské letiště na ostrově Negros. Jejich cílem bylo získat sestřely, McGuire chtěl moc překonat majora Richarda Bonga, který měl 40 vítězství. Po sestupu skrz mraky, napadla McGuirova letka osamělý Ki 43 Oscar a věřili, že to bude snadná kořist. Bohužel pilotem toho letadla byl seržant Akira Sugimoto, který na Ki 43 dělal instruktora a měl na něm nalétáno přes tisíc hodin a to způsobilo McGuirovi a jeho wingmanovi problémy. McGuire naléhal na všechny piloty aby si ponechali jejich přídavné nádrže, které byly velice potřebné aby mohli dolétnout na Negros. V průběhu bitvy která následovala, McGuireův P 38 pravděpodobně se vinou ztráty rychlosti roztříštil o zem. McGuire zahynul při dopadu. Další letadlo které se objevilo byl Ki 84 Frank pilotovaný Mizunorim Fukadou, zjevil se blízko rozjezdové dráhy a zaměřil se na Rittmayera. Rittmayerův P 38 se rozpadl pod palbou kanónů Ki 84 a Rittmayer zahynul. Jen Weaver se vrátil nezraněný. Throppovo letadlo bylo těžce poškozené při boji a na základnu se vracelo s vlečkou kouře za jedním motorem.

    Místo nehody bylo objeveno až v roce 1949 a jeho ostatky byly pohřbeny na Arlingtonském národním hřbitově.

    Dosáhl 38 vzdušných vítězství během 17 měsíců. A v průběhu své krátké kariéry získal řadu vyznamenání: Medal of Honor, Distinguished Service Cross se třemi pruhy, tři Silver Star, šest Distinguished Flying Cross, tři Purple Hearts a patnáct leteckých medailí.

    Na jeho počest byla přejmenovaná letecká základna vojenského letectva USA Fort Dyke ve městě Raystown ve státě New Jersey dostala jméno: Letecká základna McGuire. McGuireův P 38 Lightning se jménem Pudgy V stojí na podstavci před základnou.


- Topsid.com
Novinky

19.7.2008 - Fotogalerie

Památník II.světové války v Hrabyni

13.5.2008 - Fotogalerie

Areál čs.opevnění Hlučín-Darkovičky

4.5.2008 - Fotogalerie

Letecké muzeum Kbely 2008

1.3.2008 - Články a osobnosti

Michail Jefimovič Katukov

Konstantin K. Rokossovskij

Michail T. Kalašnikov

TOPlist

© 2004-2016 admin

Určeno pouze pro osobní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázána!